close
تبلیغات در اینترنت
مطالب متفرقه علمی
مدیران وب سایت

چت روم

ساعت فلش

ارتباط با مدیر
موضوعات مطالب
بخش زیست
بخش شیمی
بخش معارف و دینی
بخش کامپیوتر
بخش اخبار
گالری عکس
بخش کشور شناسی
بخش عمومی
دانلود نرم افزار
سرگرمی
مطالب متفرقه علمی
لينك دوستان
آمار
» افراد آنلاین : 1
» بازدید امروز : 6
» بازدید دیروز : 4
» هفته گذشته : 12
» ماه گذشته : 53
» سال گذشته : 492
» کل بازدید : 19073
» کل مطالب : 29
» نظرات : 19
درباره وب سایت

این کانون دانش اموزی با هدف اموزش و رفع اشکال درسی و ارتباط اینترنتی دانش اموزان مدرس با هم ایجاد شده.من<علی حکمی> از سال 1383 در زمینه وبلاگ و سایت هستم و تا به امروز توانسته ام افتخارات بزرگی از جمله کسب وبلاگ نویس انلاین از بلاگفا و برترین وبلاگ نویس پردیس بلاگ در سال 1389 را کسب کنم.امیدوارم بتوانم تجربه خود را به شما انتقال دهم همچنین دیگر مدیر این وبلاگ یعنی مهدی اسداللهی با 4 ساعت انلاین بودن در روز میتونه قدرت ما را بالاتر ببره.این وبلاگ رقیبان و دشمنانی هم داره که دارن یه جورایی ضد ما عمل می کنن با نظر دادن با نام بعضی معلم ها و ... هر گونه مشکلی داشتید من در خدمتم. منتظر انتقادات شما هستم

Top Blog
به این وبلاگ رای دهید

آرشيو مطالب
نظر سنجی
نظرسنجی
حامی وب سایت
تبلیغات
جای تبلیغ شما در کانون دانش اموزی 304
اثرات نامطلوب لامپ های کم مصرف بر انسان

پژوهشگران کشور با تحقیقاتی اثرات نامطلوب لامپهای کم مصرف بر مغز جنین، کاهش حافظه، پوست و چشم را به اثبات رساندند و ضمن هشدار نسبت به نحوه استفاده از این لامپها خواستار ایجاد پروتکلی برای معدوم سازی یا استفاده صحیح از آن شدند.

به گزارش مهر، لامپهای فلورسنت فشرده (CFL) که در ایران به نام "کم مصرف" عرضه می شود در اوایل دهه ۱۹۸۰ به بازار آمد و همزمان با ورود این نوع لامپها هشدارهایی در زمینه اثرات نامطلوب این نوع لامپها گزارش شد. در این راستا پروژه های تحقیقاتی در شرکتهای دانش بنیان اجرا شد که برخی از ادعاها در زمینه اثرات زیان بار لامپهای فلوروسنتی به اثبات رسید.

مضرات لامپهای کم مصرف

محمود عابدی خرسند مدیر گروه تحقیقاتی فناوری سبز (Green Tech) در گفتگو با خبرنگار مهر، لامپهای کم مصرف را لامپهای فلوروسنتی یا مهتابی معرفی کرد و گفت: لامپهای کم مصرف همانند لامپهای فلوروسنتی لوله ای هستند که برای تولید نور سفید به میزان 5 میلیگرم "جیوه" (quicksilver) استفاده می شود. لامپهای مهتابی بر خلاف لامپهای رشته ای که 5 درصد انرژی را به نور تبدیل می کند قادرند 95 درصد انرژی را به نور تبدیل کنند.

وی با تاکید بر اینکه "جیوه" ماده سمی است اظهار داشت: انتشار این ماده در محیط، اثرات نامطلوبی بر روی مغز جنین، عقیم شدن، سردرد و کاهش حافظه دارد. از این رو در حال حاضر در دنیا استفاده از این ماده در تولید "ترموستات" و "دماسنج" ها ممنوع اعلام شده است.

این محقق با تاکید بر اینکه مشکل اصلی این ماده سمی زمانی است که لامپهای کم مصرف شکسته می شود و جیوه آن در محیط منتشر می شود گفت: تنکستن موجود در لامپهای رشته ای به مرور مستهلک و جباب شیشه ای آن به پودر "سیلیس" تبدیل می شود ولی زمانی که لامپهای فلوروسنتی فشرده شکسته می شود پودر جیوه بر روی وسایل و اشیای موجود در محیط می نشیند که در این صورت لازم است ضمن استفاده از دستکش و دستمالهای تنظیف، سیستمهای تهویه، برودتی و جاروبرقی خاموش شود تا از انتشار آن در محیط زیست جلوگیری شود. علاوه بر این، لامپهای کم مصرف باید در مراکز بازیافت ویژه ای جمع آوری شود تا با زباله های معمول معدوم نشوند.

عابدی با اشاره به اجرای پروژه تحقیقاتی در این زمینه به مضرات لامپهای مهتابی پرداخت و یادآور شد: لامپهای کم مصرف از تغییر فرکانس (شدت و ضعف نور) برخوردار هستند که این امر موجب آسیب رساندن به چشم و ایجاد بیماریهایی چون آب مروارید می شود.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان شرکت ایده سازان تدبیر یونیزاسیون (از دست دادن یا گرفتن الکترون توسط یون) را از دیگر معایب این لامپها نام برد و به مهر گفت: یونیزاسیون نورهای لامپهای فلوروسنتی در دراز مدت اثرات تخریبی بر روی بافت های پوست ایجاد می کند از این رو بر اساس پروتکلهای جهانی استفاده از این لامپها در سوله های جوجه کشی، مرغداری ها، گاوداریها و صنایع تبدیل چون پوست و چرم که زمینه های فساد آنها را فراهم می کند جلوگیری می شود.

وی لامپهای کم مصرف را "بمبهای شیمیایی" معرفی کرد و یادآور شد: خطرات زیست محیطی لامپهای فلورسنتی به گونه ای است که لامپ فلورسانتی بر روی خاک شکسته شود تا چند سال هیچ گیاه و درختی در آن منطقه قادر به رشد نیست.

رویکرد جهانی در استفاده از لامپهای کم مصرف

این محقق به رویکرد جهانی در زمینه استفاده از لامپهای کم مصرف اشاره و اضافه کرد: در سایر کشورها عمر مفید لامپها از 5 تا 10 هزار ساعت عنوان شده است و مصرف کننده پس از پایان زمان عمر مفید آن را به مراکز بازیافت تحویل می دهند تا به روشهای خاصی معدوم شود ولی در ایران به دلیل نبود آیین نامه ها یا پروتکل ملی و جهانی تا زمان شکسته نشدن از آن استفاده می کنند.

فناوریهای نوین در خدمت تولید محصولات پرخطر

عابدی CFL و FL را از فناوریهای کاربردی در تولید لامپها ذکر کرد و افزود: این دو فناوری در مهندسی مدارهای الکتریکی لامپها به کار می رود.

وی اضافه کرد: در گذشته برای تولید لامپها از فناوری FL استفاده می شد ولی در حال حاضر از فناوری CFL برای تولید مدار لامپهای فلوروسنتی فشرده استفاده می شود.

لزوم تدوین پروتکلی برای کاهش مضرات لامپهای CFL

مدیرعامل شرکت دانش بنیان شرکت ایده سازان تدبیر با اشاره به طرح تحقیقاتی در این شرکت افزود: نتایج آزمایشهای استفاده همزمان از لامپهای کم مصرف فلوروسنتی فشرده با لامپهای آفتابی حاکی از کاهش اثرات لامپهای کم مصرف است ضمن آنکه این آزمایشها نشان داد که استفاده از لامپهای کم مصرف رنگی اثرات نا مطلوب کمتری نسبت به لامپهای کم مصرف نور سفید دارد.

وی استفاده از لامپهای فلوروسنتی فشرده (کم مصرف) در مراکز و محیط های عمومی و نصب آن در ارتفاع سه متر را از راهکارهای کاهش اثرات تخریبی این لامپها نام برد و اظهار داشت: نصب این لامپها در ارتفاع زیاد باعث می شود که در طول مسیر از اثرات نامطلوب آن کاسته می شود.

عابدی همچنین بر تدوین پروتکلی در زمینه استفاده صحیح و معدوم کردن لامپهای کم مصرف در کشور تاکید کرد و به مهر گفت: این پروتکل که می تواند ضامن سلامت محیط زیست باشد باید از سوی وزارت نیرو و با همکاری وزارتخانه های صنایع و بهداشت تدوین و در سطح ملی اجرایی شود.

 


درباره : مطالب متفرقه علمی ,
امتیاز : | نظر شما :
برچسب : ,
تعداد بازدید : 495

نوشته شده در سه شنبه 25 آبان 1389 توسط علی حکمی| لينك ثابت |

عجب روزگاری شده

كم یاب ترین مار جهان

كمیاب ترین مار جهان از خطر انقراض نجات یافت.

مار

محققان در سال 1995 دریافتند كه تنها 50 عدد از این مار در جهان وجود دارد و با حفظ این موجود موفق شدن جمعیت آن را به 500 عدد افزایش دهند. موطن اصلی این مار سرزمینی به نام آنتیگوا است. اما از آنجایی كه غذای اصلی میمون پوزه دراز، موش‌های سیاه و سفید و پرنده‌های بزرگ را این مار تشكیل می‌داد كم كم نسل آن رو به نابودی رفت و در سرزمین اصلی خود نایاب شد.

این مار كه در آستانه انقراض قرار داشت، بعد از 15 سال حفاظت جمعتش 10 برابر شده است.

البته جمعیت قابل توجهی از این مار بی ضرر نیز توسط انسان‌ها كشته شدند. اما مجموعه فعالیت‌های 15 سال گذشته مانند از بین بردن موش ها از جزایر دور از ساحل، برگزاری برنامه آموزشی برای انسان‌ها جمعیت این مار به بیش از 500 عدد افزایش یافت. در حال حاضر این حیوان در محیطی به مساحت 63 هكتار نگهداری می شود.


درباره : مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,
امتیاز : | نظر شما :
برچسب : ,
تعداد بازدید : 427

نوشته شده در سه شنبه 25 آبان 1389 توسط علی حکمی| لينك ثابت |

کمبود خواب با افزایش خطرات قلبی مرتبط است

محققان می گویند خواب خیلی کم یا فقط چند ساعت خواب در روز ممکن است باعث افزایش التهابات شود

محققان می گویند خواب خیلی کم یا فقط چند ساعت خواب در روز ممکن است باعث افزایش  التهابات شود، که این یک عامل خطر برای بیماری های قلبی و سکته مغزی می باشد. به خصوص آن "کم‌خواب‌هایی"در معرض خطر بیشتر بودند که افت فشار خونی که به طور طبیعی در هنگام شب رخ می‌دهد، در آنها رخ نمی‌دهد.

محققان دانشگاه «اموری» در آتلانتا می گویند کسانی که خواب زیادی دارند ممکن است فاقد  سطوح بالا تری از التهاب باشند. اما کسانی که در روز کم تر از 6 ساعت خواب شب دارند دارای سطح بالا تری از سه نشانگر التهابی مانند پروتئین واکنشی هستند .

دکتر«آلانا موریس» می گوید: سطح پروتئین واکنشی در کسانی خواب کمی دارند 25 درصد بالا تر است از کسانی که  که بین 6 و 9 ساعت می خوابند .

در مجموع گروه اگوچی دریافتند که مردان و زنانی که کمتر از 7.5 ساعت در شب می‌خوابند، نسبت به افراد مشابه‌شان که بیشتر استراحت می‌کنند، 68  درصد بیشتر در معرض خطر عوارض قلبی- عروقی هستند..

 بنابر این این ترکیب ممکن است "اثری تعاملی بر افزایش خطر بیماری‌های قلبی- عروقی داشته باشد."


درباره : مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,
امتیاز : | نظر شما :
برچسب : ,
تعداد بازدید : 380

نوشته شده در سه شنبه 25 آبان 1389 توسط علی حکمی| لينك ثابت |

دانستني هايي درباره حيوانات

- کروکوديل نمي تواند زبانش را بيرون بياورد.
- حلزون مي تواند سه سال بخوابد.
- پروانه ها با پاهايشان مي چشند.
- گربه  ها مي توانند بيش از يکصد صدا با حنجره خود توليد کنند در حاليکه سگ ها کمتر از 10 تا!
- مورچه ها بعد از مرگ در اثر سمپاشي به پهلوي راست مي افتند.
- موش هاي صحرايي چنان سريع تکثير پيدا مي کنند، که در عرض هجده ماه دو موش صحرايي قادرند يک ميليون فرزند داشته باشند.
- دلفين ها هم مانند گرگ ها هنگام خواب يک چشمشان را باز مي گذارند!
- تمامي خرس هاي قطبي چپ دست هستند.
- فيل ها تنها جانوراني هستند که قادر به پريدن نيستند.
- يک سوسک مي تواند 10 روز بدون سرش زندگي کند.
- اگر مي خواهي از آرواره يک تمساح جان سالم به در ببري، انگشت هايت را در چشمانش فرو کن. فورا به  شما اجازه مي دهد که فرار کني!
- وقتي مگس بر روي يک ميله فولادي مي نشيند، ميله فولادي به اندازه دو ميليونيم ميليمتر خم مي شود.
- چيتا يا يوزپلنگ سريع ترين حيوان خشکي است. او در عرض فقط 3 ثانيه 100 کيلومتر در ساعت سرعت مي گيرد. رکوردي که حتي سريع ترين خودروهاي فراري هم نتوانسته اند بشکنند.
- کرم هاي ابريشم در 56 روز، 86 هزار برابر خود غذا مي خورند.
- شتر در 3 دقيقه 95 ليتر آب مي خورد.
- زرافه هيچ تار آوايي اي ندارد.
- يک خرس خاکستري مي تواند 90 متر را در مدت 3/4 ثانيه بدود.
- نوعي کوسه داراي 3500 دندان مي باشد که از هيچ يک از آنها استفاده نمي کند.
- حلزون مي تواند 3 سال بخوابد.
- ستاره دريايي مغز ندارد.
- ادرار گربه در تاريکي مي درخشد.
- خوک ها به لحاظ فيزيک بدني، قادر به ديدن آسمان نيستند.
- در 4000 سال قبل، هيچ حيواني اهلي نبود.
- هيچکس نمي داند چرا صداي اردک ها اکو نمي شود.
- تنها حيواني که نمي تواند شنا کند، شتر است.
- جوجه تيغي ها مي توانند روي آب شناور باشند.
- همسترها عاشق خوردن جيرجيرک هستند.
- چشمان بز داراي مردمک مستطيل شکل است.
- پشه کش ها پشه را نابود نمي کنند، بلکه انسان را مخفي مي کنند! آن ها حس پشه ها را از کار مي اندازند، بنابراين پشه ها نمي توانند بفهمند که انسان کجاست!
- هر چه از استوا به سمت قطب پيش مي رويم اندازه موجودات بزرگتر مي شود مثل پنگوئن ها، روباه و وال.
- گاو نر کور رنگ است و فقط نسبت به حرکات شنلي که گاو باز در مقابل چشمانش تکان مي دهد به خشم مي آيد و فرقي نمي کند که شنل به چه رنگي باشد.
- وزن کل موريانه هاي جهان ده برابر وزن کل انسان ها است.
- کانگروها قادر نيستند به سوي عقب راه بروند.
- يکي از سمي ترين حيوانات دنيا نوعي عروس دريايي است که سم آن در کمتر از دو دقيقه قرباني خود را مي کشد.
- فقط سي درصد از مارهاي دنيا سمي هستند.
- مار «آناکوندا» تنها نمونه افعي است که بچه مي زايد.
- ملکه موريانه پنجاه بار بزرگتر از جفت مذکر خود مي باشد.
- زمان بارداري فيل به2سال مي رسد.
- نوعي ماهي وجود دارد که با کمک باله هايش به سطح آب مي آيد و يک دقيقه و نيم در هوا پرواز مي کند و به شکار طعمه خود مي پردازد.
- اسب ماده 30 دندان و اسب نر 36 دندان دارد.
- حس بويايي مورچه با حس بويايي سگ برابري مي کند.
- از بزاق يک نوع خفاش خون آشام دارويي ساخته اند که جلوي سکته مغزي را مي گيرد.
- پنگوئن نر درطول دوماه محافظت از تنها تخم پنگوئن ماده چيزي نمي خورد و چهل درصد وزن خود را از دست دهد.
- قلب گنجشک 100 بار در دقيقه مي زند، درضمن گنجشک ها روي زمين راه نمي روند بلکه مي پرند.
- مار مي تواند تا نيم ساعت بعد از قطع شدن سرش نيش بزند.
- بزرگترين مار جهان 8 متر طول و 125  کيلوگرم وزن دارد.
- قدرت بينايي جغد هشتاد و دو برابر انسان است.
- دلفين ها و فيل ها فقط 2 ساعت در شبانه روز مي خوابند.
- بزرگترين جانور بي مهره ماهي مرکب غول پيکر است که بلندي آن ممکن است تا حدود 15 متر برسد.
- وزن مغز گوريل 600 گرم است و مغز فيل يک هزارم وزن بدن اوست.
- ضربان قلب مرغ مگس خوار 1000 مرتبه در دقيقه است.
- حيواناتي چون سگ و گربه تنها از طريق نفس زدن تند، به دفع گرماي بدن خود مي پردازند و بدين علت است که سگ در هواي گرم دهان خود را باز کرده و له له مي زند، تا بدينگونه از حرارت و گرماي بدن خود بکاهد.


درباره : مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,
امتیاز : | نظر شما :
برچسب : ,
تعداد بازدید : 478

نوشته شده در دوشنبه 24 آبان 1389 توسط علی حکمی| لينك ثابت |

آیا می‌دانید که عکس‌العمل چپ دست‌ها سریع‌تر است؟

آیا می‌دانید که عکس‌العمل چپ دست‌ها سریع‌تر است؟ تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا‌ ‌ نشان می‌دهد افراد چپ دست در هنگام انجام بازی‌های‌ ‌رایانه‌ای و حرکات ورزشی، سریعتر از راست دست‌ها فکر می‌کنند.

 

به نقل از بی‌بی‌سی‌نیوز، محققان استرالیایی با اندازه‌گیری سرعت واکنش داوطلبان به روشن شدن نقاطی نورانی در طرف راست و‌ ‌نیز چپ یک شکل، سرعت انتقال اطلاعات میان دو نیمکره مغز ۸۰ شرکت کننده در این آزمون را بررسی کردند.

همچنین در آزمونی دیگر عملکرد داوطلبان در زمینه تشخیص حروف مشابه در طرف‌ ‌راست و چپ یک نمایشگر را بررسی کردند. این عمل به استفاده از هر دو نیمکره مغز به‌ ‌طور هم زمان نیاز دارد.

مقایسه نتایج این دو بررسی نشان می‌دهد تاخیر در‌ ‌انتقال اطلاعات در نیمکره چپ و راست مغز که در آزمایش اول شناسایی شده بود، بر‌ ‌عملکرد این افراد در هنگام فعالیت‌هایی نظیر آزمایش دوم که نیاز به هر دو نیمکره مغز‌ ‌دارد، تاثیر منفی می‌گذارد.

این دانشمندان همین دو آزمایش را برای ۲۰ نفر دیگر که چپ دست بودند تکرار کردند و متوجه‌ ‌شدند هرچه ویژگی چپ‌دستی در یک فرد بیشتر باشد، قابلیت پردازش همزمان اطلاعات در دو‌ ‌نیمکره مغز او افزایش می‌یابد.

محققان در مطالعه‌ای جدید‌ ‌اعلام کردند انتقال اطلاعات میان دو نیمکره راست و چپ مغز در افراد چپ دست سریعتر‌ ‌صورت می‌گیرد و این امر سبب می‌شود چپ دستها در هنگام انجام کارهایی که با اعضای هر‌ ‌دو طرف بدن سر و کار دارند، کارایی بالاتری از خود نشان بدهند.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد افرادی که کاملا چپ‌دست هستند در مقایسه با راست دستها به میزان ۴۳ ثانیه سریع‌تر می‌توانند حروف مشابه را در دو طرف یک صفحه‌ ‌نمایش تشخیص بدهند.

انسان‌ها در زمان انجام فعالیت‌هایی نظیر بازی‌های‌ ‌رایانه‌ای، رانندگی در ترافیک و نیز بازی‌های ورزشی که به سرعت بالا و پردازش حجم‌ ‌زیاد اطلاعات نیاز دارند، از هر دو نیمکره مغز خود استفاده می‌کنند


درباره : مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,مطالب متفرقه علمی ,
امتیاز : | نظر شما :
برچسب : ,
تعداد بازدید : 416

نوشته شده در شنبه 22 آبان 1389 توسط علی حکمی| لينك ثابت |

عناوين آخرين مطالب ارسالي
صفحات دیگر
Erorr in Your Internet Explorer !!!

Music Weblog